Czym jest karykatura?

Wielu z nas karykatura kojarzy się z śmiesznymi portretami, na których osoby przedstawiane są bardzo śmiesznie np. mają duże nosy, uszy lub ich twarze są zdeformowane. Karykaturzystów na rynku jest bardzo dużo, czy to na deptaku, molo, rynkach, każdy ma swój oryginalny styl i rysuje osoby inaczej. Technika ta nie jest łatwa do nauczenia, a autorzy godzinami spędzają czas na próbowaniu za nim pokażą swoje dzieła klientom, aby stworzyć wyjątkową pracę jaką jest karykatura ze zdjęcia.

Karykatura ze zdjęcia

Sława karykatury

Skąd w ogóle wzięła się karykatura ze zdjęcia?Słowo karykatura wywodzi się od włoskiego słowa caricare (przesadzać). Najczęściej rysowane są portrety, czasem rzeźby.Możemy znaleźć ją również w dziełach literackich, gdzie jej rolą jest po prostu wyolbrzymianie danej postaci i przedstawienie jej ośmieszających cech. Ogólnie to sposób przedstawienia osoby polegający na podkreślaniu negatywnych  elementów charakteru  i zdeformowanie wyglądu danej postaci. Karykaturę podzielić możemy na kilka rodzajów: portretowa,kreskówka,bajkowa,polityczna,komiks prasowy. Do jej stworzenia najczęściej stosuje się akwareli, farby olejne, ołówka lub pasteli suchych.

Ciekawostki o karykaturze

Niewielu z nas pewnie wie, ale w  gazetach w USA karykatura ze zdjęcia znajduję się prawie w każdym wydaniu. Dlaczego? Jest to spowodowane faktem, że nie można tam robić zdjęć np. w trakcie procesów sądowych.Wtedy więc do akcji wkracza karykaturzysta, który w sarkastyczny sposób przedstawia co działo się na sali. Co ciekawe, gdy karykatura ze zdjęcia pewnego polityka zaczyna znikać z gazet, oznacza to że jego sława po prostu mija.

Karykatura ze zdjęcia

Prezent, a karykatura

Niestety cały czas istnieją ludzie, którzy proszą o swoją karykaturę po czym niszczą ją i mówią, że jest beznadziejna. Z karykatury trzeba się po prostu śmiać i brać ją z przymrużeniem oka. Karykatura ze zdjęcia to świetny pomysł na prezent , jest uniwersalna i humorystyczna, czy to na urodziny, Pierwszą Komunię, Gwiazdkę. Karykaturę możemy mieć nie tylko na papierze, ale też na t-T-shircie, poduszeczce,figurkach czy podobraziu.Przedstawiona osoba może przedstawiona być jako modelka, prezydent czy superbohater.